Jak usunąć wosk z kamienia w łatwy sposób?


Trudne do usunięcia plamy z wosku na kamieniu pojawiają się najczęściej w sytuacjach typu: pęknięty znicz na nagrobku, rozlana parafina, użycie woskowych past do polerowania kamienia, rozlana świeczka na blacie z kamienia, itp. Najczęstszy i najtrudniejszy przypadek, to pęknięty znicz na płycie nagrobka. Kupując i zapalając znicze nie wiemy jak trwałe są ich opakowania jak reagują na temperaturę otoczenia (częściej do pęknięć znicza dochodzi w okresie letnim), jaka jest zawartość znicza (proporcje wosku, parafiny i innych składników) oraz czy ma tendencję do pękania gdy się rozgrzeje. Rozgrzany wosk z palącego się znicza po pęknięciu obudowy intensywnie wsiąka w strukturę kamienia i nigdy nie pozostaje jedynie na wierzchniej warstwie. I nie ma to znaczenia czy nagrobek jest wypolerowany czy szorstki.


Domowe próby usunięcia wosku z kamienia.


Bywają ryzykowne ale skuteczne jedynie, jeśli kamień został zaimpregnowany w poprawny sposób i gdy użyliśmy profesjonalnego impregnatu do kamienia, choć znacznie ma także jak długo wosk wsiąkał w powierzchnię i jaką miał temperaturę. To właśnie czas próby impregnatu. Często jednak są to metody prowadzące do usunięcia jedynie wierzchniej warstwy wosku. Plama z parafiny pozostaje widoczna nadal bo znajduje się w porach kamienia. Warto wiedzieć, że użycie niewłaściwych lub zbyt agresywnych środków prowadzi do porysowania kamienia, wytrawienia jego powierzchni lub trwałego odbarwienia kamienia.


Jak zatem łatwo usunąć wosk z kamienia lub plamy z wosku?


Bez obaw o zniszczenie powierzchni nagrobka czy blatu, używamy dedykowane preparaty (na polskim rynku dostępne Oil Absorber lub Płyn do usuwania wosku Akemi). Na plamy z wosku wystarczy starannie nałożyć pastę (na zdjęciach i filmie Oil Absorber) o grubości od 2 do 5 mm, pozostawić do wyschnięcia, a później oderwać zaschnięte plastry pasty. Na tym koniec. Czasami zdarza się, że czynność należy powtórzyć.

Usunięcie plam z wosku na powierzchni z kamienia - instrukcja krok po kroku:

Pamiętać należy jednak, że skoro plama z wosku pojawiła się na powierzchni nagrobka czy blatu lub jest wyjątkowo trudna do usunięcia, oznaczać to może, że kamień nie jest chroniony impregnatem. Uniknąć tego w przyszłości można stosując środki, które zapewnią ochronę przez kila lat bez względu na warunki atmosferyczne.


Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.