Domowe metody na usunięcie plamy z pękniętego znicza.


Jeśli powierzchnia płyty nagrobka była wcześniej zaimpregnowana, usuwanie plamy z wosku po zniczu jest bardzo proste. Jeśli natomiast taka impregnacja na nagrobku nie była przeprowadzona, wówczas żadne tzw. "domowe metody na usunięcie plamy z rozbitego znicza" nie pomogą. I o ile wielu już próbowało pozbywania się plam z wosku za pomocą acetonu, płynu do mycia naczyń, palników czy dziwnych mieszanek z sody, to zawsze kończyło się to brakiem sił, czasami niszczeniem powierzchni kamienia i powstaniem nowych przebarwień lub zniszczeniem polerowanej warstwy wierzchniej. Ciężko jest czasami zrozumieć logikę partyzanckich prób usuwania plam z pękniętych zniczy bez obaw o uszkodzenie kamienia, z którego nagrobki są zbudowane.Czym usunąć plamy z wosku na nagrobku?


Na polskim rynku mamy między innymi trzy zaawansowane środki chemii profesjonalnej do usuwania parafiny i wosku z kamienia, lastryka, betonu czy kostki brukowej.

Niemiecki producent Akemi stworzył płyn do usuwania wosku z kamienia o nazwie Akemi Wachsentferner (Wachs po niemiecku znaczy wosk, a entferner – usuwacz). Produkt ten doskonale spisuje się w sytuacjach gdy wosk, parafina nie wsiąknęły głęboko w powierzchnię, a wosk rozlał się na wierzchniej warstwie nagrobka i zdążył zastygnąć lub się ostudzić. Nim usuniemy bardzo łatwo, na zasadzie przemywania wszystkie powierzchniowe lub niezbyt głęboko wsiąknięte plamy z wosku i plamy z parafiny na wszystkich materiałach z których robi się nagrobki. Link do produktu w sklepie tutaj.

Jeśli ten preparat nie poradzi sobie z rozlanym zniczem na nagrobku, oznaczać będzie, że parafina i wosk wtopiły się znacznie głębiej w kamień i plamy nie są powierzchniowe. Działania polegające na przemywaniu nie wystarczą i należy sięgnąć po preparaty, które wymagać będą poświęcenia odrobinę więcej czasu.

Do dyspozycji tutaj mamy pastę do usuwania tłustych plam i parafin Oil Absorber (karta produktu tutaj) polskiego producenta impregnatów Consil, która działa w taki sposób, że nakładana jest na widoczną plamę rozlanego wosku, a następnie po tym gdy wyschnie, stwardnieje i stworzy wierzchnią skorupę – odrywana jest płatem od czyszczonej powierzchni. Składniki pasty powinny wyssać parafinę i wosk z powierzchni (w tym przypadku powierzchni nagrobka).
Podobne właściwości i sposób działania ma pasta od Akemi – Oil und Fettenpaste (strona produktu tutaj). Jej sposób użycia jest identyczny jak pasty Consil. To która jest lepsza, zdania są podzielone dosłownie pół na pół. Prawda tymczasem jest taka, że skuteczność obu uzależniona jest od tego jak głęboka jest plama z znicza, jak wiele gorącego wosku wsiąknęło w powierzchnię nagrobka i jak gorący był ten wosk. Dlatego po zdjęciu pasty należy odczekać kilka tygodni aby upewnić się, że wilgoć lub upał nie spowodują, że parafina ponownie zostanie podbita z głębi materiału i czynności nie będzie trzeba powtórzyć po raz drugi, aby niejako wyssać cały wtopiony wosk z wnętrza podłoża.
Dopiero taka pewność daje zielone światło do zaimpregnowania powierzchni, aby uniknąć takich działań w przyszłości.


Powiązane produkty

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.